Ogólne określenie „grafika”, jeszcze do stosunkowo niedawna odnosiło się do projektowania i rysowania za pomocą ręki. Praca grafików, kiedy technologia i dostęp do komputerów nie był jeszcze rozpowszechniony, polegała na szkicowaniu i projektowaniu, czyli tak jak obecnie. Jednak był to proces dłuższy, bardziej czasochłonny i niejednokrotnie nie wybaczał błędów. Wraz z rozwojem informatyki, a także, nieco później, popularyzacją komputerów i tabletów graficznych powstała nowa dziedzina – grafika komputerowa. Stała się nowoczesną, cyfrową odmiany klasycznej grafiki otwierającą przed specjalistami całkiem nowe możliwości.
Grafika komputerowa to sztuka rysowania obrazów, linii, wykresów itp. za pomocą specjalnego oprogramowania. Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje grafiki komputerowej. Będzie to grafika wektorowa i grafika rastrowa. Projekty wykonane z użyciem grafiki rastrowej składają się z pikseli (piksel to najmniejsza jednostka reprezentowana na ekranie komputera).
Grafika wektorowa to zbiór funkcji matematycznych (krzywych, linii i punktów rozmieszczonych na układzie współrzędnych). Obraz wektorowy jest bardzo ostry i charakteryzuje się wysoką jakością – po jego zbliżeniu piksele nie są widoczne.
Grafika komputerowa to znaczący dział branży IT. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwa jest cyfrowa wizualizacja rzeczywistości, a jej dalsze zastosowanie pozostaje już w gestii osoby projektującej. Obecnie można śmiało porównać grafikę komputerową z pracą twórczą, taką jak malowanie i rzeźbienie. Grafik, podobnie jak plastyk tworzy projekt, według własnej koncepcji, z tą różnicą, że odbywa się to w formie cyfrowej. Za paletę i pędzel grafika służy dobry tablet graficzny i odpowiednie oprogramowanie.
Grafika komputerowa obejmuje dwukierunkową komunikację między komputerem a grafikiem. Projektant, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu otrzymuje pełną kontrolę nad obrazem wyświetlanym na ekranie komputera. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu obraz zmienia się natychmiast w odpowiedzi na polecenia grafika komputerowego. Podczas wykonywania nawet najprostszej pracy, do komputera trafia szereg poleceń, z których każde generuje graficzną odpowiedź, którą widać na ekranie. Grafika komputerowa jest więc interaktywną „współpracą” człowieka z komputerem, której łącznikiem jest odpowiednie oprogramowanie.