Miesięczne archiwum: Maj 2020
Grafika dwuipółwymiarowa
Znana też jako grafika 2.5D to perspektywa albo 2D graficzne występy i inne podobne techniki stosowane do spowodowania obrazów lub sceny, które symuluje wygląd jest trójwymiarowym (3D) podczas gdy w rzeczywistości nie są one, czy rozgrywka w inny sposób trójwymiarowej grze wideo , która jest ograniczona do płaszczyzny dwuwymiarowej z ograniczonym dostępem do trzeciego wymiaru. Natomiast gry wykorzystujące 3D grafiki komputerowej bez takich ograniczeń mówi się używać prawdziwego 3D .
Grafika wektorowa
Grafika wektorowa, inaczej grafika geometryczna to obraz zapisany elektronicznie w postaci figur geometrycznych opisanych wzorami matematycznymi. Dzięki temu zapisowi, można pozwolić sobie na zmiany rozmiaru pliku wynikowego. Dodatkowo można dowolnie skalować obraz bez utraty jego jakości. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość konwersji grafiki wektorowej do postaci grafiki rastrowej.
Grafika wektorowa sprawdza się najlepiej, gdy zachodzi potrzeba stworzenia grafiki, czyli mającego stosunkowo małą ilość szczegółów, nie zaś zachowaniu fotorealizmu obecnego w obrazach.
Grafika rastrowa
Jest to obraz zapisany w tej postaci stanowi układ barwnych (lub czarnych i białych) punktów — pikseli (ang. pixel = picture element = element obrazu), wypełniających obszar, zwykle o kształcie prostokąta. Inaczej mówiąc w grafice rastrowej obrazy tworzone są z położonych blisko siebie punktów – pikseli o różnorodnym kolorze, które w efekcie stwarzają pozorny obraz ciągły.
Grafika
Ogólne określenie „grafika”, jeszcze do stosunkowo niedawna odnosiło się do projektowania i rysowania za pomocą ręki. Praca grafików, kiedy technologia i dostęp do komputerów nie był jeszcze rozpowszechniony, polegała na szkicowaniu i projektowaniu, czyli tak jak obecnie. Jednak był to proces dłuższy, bardziej czasochłonny i niejednokrotnie nie wybaczał błędów. Wraz z rozwojem informatyki, a także, nieco później, popularyzacją komputerów i tabletów graficznych powstała nowa dziedzina – grafika komputerowa. Stała się nowoczesną, cyfrową odmiany klasycznej grafiki otwierającą przed specjalistami całkiem nowe możliwości.
Grafika trójwymiarowa
W odróżnieniu od swojego dwuwymiarowego odpowiednika posiada dodatkowo wymiar określający głębokość. Dodanie tego trzeciego wymiaru pozwala na oddanie przestrzeni trójwymiarowej i daje wrażenie przestrzenności obiektów, które zwykle prezentowane są na płaskim nośniku, przykładowo ekranie monitora czy kartce papieru.
Grafika dwuwymiarowa
Grafika 2D, inaczej grafika dwuwymiarowa, to taka, w której możemy określić tylko dwa wymiary danego obiektu – szerokość i wysokość. Grafika 2D znajduje zastosowanie w projektach, w których wcześniej wykorzystywano tradycyjne technologie drukowania i rysowania, w tym z zakresu typografii, kartografii, kreślarstwa czy reklamy. Przykładem grafiki dwuwymiarowej są obrazy, z którymi często mamy do czynienia na co dzień, w tym plakaty, zdjęcia, różnego rodzaju wydruki, jak również programy emitowane w telewizji.